A funkcionális edzések gyakorlatainak java a természetes mozdulatsorokon alapul, csupa olyasmi, amit a hétköznapi életben is csinálsz.
Hason fekvésből a fekvőtámaszhoz hasonló mozdulattal kelsz fel, egy nehezebb tárgyat úgy veszel fel a földről, mintha elemelést csinálnál, és valószínűleg a guggolás is a mindennapjaid része. A gyakorlatok nagyon sokfélék, sőt, összetett variációik is léteznek.Mivel a mozdulatok végrehajtása számos nagy izomcsoport munkáját igényli, kiemelkedően hatékonyak. Amikor erősítesz, az izmaidon mikroszkopikus repedések keletkeznek, melyeket a szervezeted a pihenőidőben regenerál. A repedések kitöltésével növekszik az izom, míg ezzel párhuzamosan megtörténik az izomban és májban a szénhidrátraktárak újra- és túltöltése. A folyamatot utóégetésnek nevezik, ugyanis sok kalória felhasználásával jár, és akár 24-48 órán át is eltarthat az edzés után.
Ha funkcionális edzést végeztél, akkor az utóégetés során több kalória használódik fel, mintha csak a hát- és a vállizmaidat vagy a bicepszedet és a tricepszedet dolgoztattad volna. Ebből adódik, hogy, ha fogyni szeretnél, érdemes a leginkább az izomtömeg növelésére alkalmas, néhány izomcsoportra fókuszáló edzések helyett a funkcionális tréningeket előnyben részesíteni. Közéjük tartoznak a kettlebell-edzések is.